Zrównoważona dieta

0

Zielony: wynika z obecności kwasu Sprawdź to foliowego, chlorofilu, luteiny, magnezu, a także obecności witaminy C. Należą do niego prawie wszystkie sałatki szerokolistne i warzywa do gotowania (boćwina, szpinak, katalonia), papryka grupa , kalafior romanesco, cukinia, ogórki, figi, białe winogrona, wszystkie zioła aromatyczne.

Niebiesko-fioletowy: wynika z obecności antocyjanów, ale także karotenoidów, potasu, magnezu. Do tej grupy należą jagody, czarne winogrona, figi, bakłażany, radicchio, czerwona kapusta, fioletowy kalafior.

Płatki

Biały: wynika z obecności witaminy C, potasu i selenu, niektórych flawonoidów (zwłaszcza kwercetyny) i związków siarki. Do tej grupy zalicza się koper włoski i seler, kapustę białą i kalafior, czosnek biały i cebulę białą, por, rzepę białą, salsefię; gruszki, jabłka, banany, białe brzoskwinie.

  • PłatkiMakarony, pieczywo, ryż, orkisz i jęczmień zawierają węglowodany, które dają energię do pracy, wzrostu, nauki, zabawy i uprawiania sportu. Lepiej wybrać je w całości.
    Mięso, ryby, jaja i rośliny strączkowe
  • Te pokarmy dostarczają białek budujących nasze mięśnie, rozprowadzających tlen z płuc do krwi i umożliwiających naszemu organizmowi oddychanie, a także przeciwciał, które chronią nas przed chorobami. Wybieraj białe mięsa (kurczak, indyk) i ryby bogate w kwasy Omega 3.

Wskazane jest, aby wybrać powolne gotowanie, z dodatkiem przypraw lub aromatów (co pozwala na użycie mniejszej ilości soli). Soczewica, podobnie jak ciecierzyca, fasola, groch, soja, łubin, należy do rodziny roślin strączkowych i jest głównym roślinnym źródłem białka, dlatego dobrze jest ją zastępować rybami, mięsem i jajami, głównymi zwierzęcymi źródłami białka.

Rośliny strączkowe zawierają oporną skrobię, która poprawia zdrowie serca poprzez obniżenie poziomu trójglicerydów i cholesterolu. Są doskonałym źródłem błonnika, który gwarantuje dobrą kondycję jelit.

Mleko, jogurt i ser

  1. Cechą charakterystyczną tych pokarmów jest wysoka zawartość wapnia w łatwo przyswajalnej i użytecznej formie.
  2. Tego typu żywność zawiera również wysokiej jakości białka, tłuszcze w zmiennych ilościach (często duże), niektóre witaminy (zwłaszcza witaminy B2, B12 i A) oraz inne minerały, takie jak fosfor.

Mleko, jogurt i inne rodzaje mleka fermentowanego należy spożywać codziennie, średnio w 3 porcjach dziennie (jedna porcja odpowiada 125 ml). Zatem wypicie dobrej szklanki mleka rano (2 porcje) i przekąska z jogurtem pozwoli nam uzyskać całą potrzebną nam porcję mleka.

Mleko, jogurt i serPorcja serów świeżych wynosi 100 g, a serów dojrzałych 30 g.

Doprawiaj swoje potrawy odrobiną oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, a uzupełnisz dietę w jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, niezbędne dla zdrowia, dodające energii i ułatwiające trawienie.

Absolutnie wyjątkową cechą oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia jest to, że oprócz tego, że składa się ze zdrowych tłuszczów, w szczególności kwasu oleinowego i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, ma optymalny stosunek zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i dobrą zawartość witaminy E , jego „beztłuszczowy”

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia

Składnik, choć minimalny (1%), zawiera wiele pozytywnych składników dla zdrowia: działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne z potencjalnym działaniem zapobiegawczym i terapeutycznym we wszystkich chronicznych patologiach zwyrodnieniowych.

Chociaż inne oleje roślinne również wykazały korzystny wpływ na zdrowie, pod względem składu kwasów tłuszczowych i zawartości witaminy E, tylko oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia „łączy” tak wiele korzyści w jednym produkcie.

  1. Jeśli nie pijesz, nie pij dalej. To najlepszy sposób, aby chronić swoje zdrowie, ponieważ nie ma czegoś takiego jak spożycie alkoholu bez ryzyka.
  2. Jeśli naprawdę chcesz pić, pij mało (do 2 jednostek alkoholu – jedna jednostka alkoholu odpowiada około kieliszkowi wina lub puszce piwa – dziennie, jeśli jesteś dorosłym mężczyzną;

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczeniado 1 jednostki alkoholu na dziennie, jeśli jesteś dorosłą kobietą lub osobą, która ukończyła 65. rok życia; do 18. roku życia nie pij alkoholu) i rób to w trakcie posiłku, wybierając napoje o niskiej zawartości alkoholu.Woda

Główny budulec naszego organizmu, który ułatwia trawienie, pomaga przekształcać żywność w energię (jest ośrodkiem, w którym zachodzą główne reakcje chemiczne), transportuje tlen i składniki odżywcze, reguluje temperaturę ciała. Ponad połowa ciała składa się z wody. Ważne jest, aby pić go dużo, co najmniej dwa litry dziennie lub więcej, jeśli uprawiasz aktywność fizyczną i jest gorąco.

Wino, piwo i inne alkohole

  • Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji
  • ŚWIADOME WYBORY

Wszyscy możemy przyczynić się do zrównoważonego rozwoju poprzez wybór żywności łączący ochronę zdrowia i środowiska. System żywnościowy ma wpływ nie tylko na zdrowie obywateli, ale także na środowisko i społeczeństwo w ogóle.

Zrównoważony rozwój diety stanowi dziś coraz bardziej odczuwalny problem i jest koncepcją, która łączy prawidłowy żywieniowy styl życia z przyjazną dla środowiska produkcją rolną, a wszystko to w celu zapewnienia zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkich, w każdym wieku.

Podsumowując, model „diety zrównoważonej” to dieta o niskim wpływie na środowisko, która przyczynia się do bezpieczeństwa żywnościowego i żywieniowego oraz zdrowia obecnych i przyszłych pokoleń.

Zrównoważona dieta to dieta z silnym składnikiem roślinnym (owoce, warzywa, rośliny strączkowe i zboża) uzupełniona niewielką ilością produktów pochodzenia zwierzęcego, niezbędna do uniknięcia niedoborów, które prowadziłyby do stosowania suplementów, co wiązałoby się z kosztami środowiskowymi.

  1. Wśród żywności pochodzenia zwierzęcego uważamy, że mleko i jogurt, oprócz tego, że są ważne dla zbilansowania diety, to także te, które mają mniejszy wpływ na środowisko niż inna żywność pochodzenia zwierzęcego.
  2. Należy bezwzględnie ograniczyć spożycie mięsa, które ma ogromny wpływ na środowisko, zastępując je częściej roślinami strączkowymi. Zrównoważony rozwój ma znaczenie nie tylko środowiskowe, ale także ekonomiczne.

Możemy tworzyć receptury z tańszych, ale równie odżywczych surowców. Kurczak, jajka, mleko, jogurt, ricotta, rośliny strączkowe są tanie, a mają ogromne wartości odżywcze i mogą być podstawą wielu smacznych przetworów.A przecież wybór wody z kranu jest bardzo ważny, bo jest doskonała z odżywczego punktu widzenia i użyteczna dla środowiska.