Teatralne kwiatki na trojmiejskiej scenie anno domini 2015

0

Jak możemy dzisiaj wybrać bardziej Sprawdź to zrównoważoną dietę w naszym codziennym życiu, aby pomóc chronić planetę? Oto szybki i prosty przewodnik dotyczący wyboru bardziej zrównoważonej i przyjaznej dla planety diety.

Codziennie ćwiczymy małe gesty, które świetnie wpływają na zdrowie środowiska: od selektywnej zbiórki śmieci po wybór alternatywnego środka transportu do samochodu. Zrównoważone wybory są obecnie na porządku dziennym, a jednym z nich jest wybór dotyczący naszej diety.

Wybór właściwej żywności dla nas i dla planety

W ostatnich latach podejście do jedzenia bardzo się zmieniło, nie jest ono już tylko środkiem utrzymania i przyjemności, ale także i przede wszystkim w tym okresie świadomym wyborem, którego wielu dokonuje w związku z Planetą.

Kategoria żywności zrównoważonej obejmuje całą zdrową, pożywną żywność o niskim wpływie na środowisko pod względem użytkowania gruntów, wykorzystania zasobów wodnych oraz emisji dwutlenku węgla i azotu.

  • Wybór właściwej żywności dla nas i dla planetyPo pierwsze, codzienny wybór na nasze stoły powinien w miarę możliwości opierać się na lokalnie dostępnej żywności.
  • Wystarczy zacząć zwracać uwagę na supermarket i czytać etykiety produktów, które chcemy kupić, czy są to produkty włoskie, czy zagraniczne i gdzie na przykład zostały wyprodukowane.

Jeśli nie możesz uzyskać informacji z etykiet, możesz zapytać zaufanego sprzedawcę, jakiego rodzaju połowy zastosowano w przypadku kupowanych przez nas ryb lub czy wybrane przez nas warzywa pochodzą z upraw ekologicznych. To nieliczne gesty, a uświadamiają, że możemy zmienić losy świata, który nas gości.

To, co kupujemy i jak kształtowana jest nasza zrównoważona dieta, może przyczynić się do mniejszej eksploatacji ziemi, wody i energii, dlatego lepiej szukać produktów, które ograniczają stosowanie pestycydów, wylesianie, intensywne rolnictwo i emisję dwutlenku węgla do atmosfery .

Wskazówki dotyczące zrównoważonej diety: praktyczny przewodnik

Po pierwsze, musimy faworyzować produkty pochodzące z lokalnych źródeł, a nie te, które podróżuje się pojazdami zanieczyszczającymi środowisko.

  • Lepiej kupować, jeśli masz taką możliwość, bezpośrednio od producentów i w ten sposób pominąć wszystkie etapy pośrednie, które stoją pomiędzy rolnikiem a konsumentem końcowym. Preferowanie produktów sezonowych, sezonowe owoce i warzywa to sojusznicy nie tylko naszego zdrowia, ale także zdrowia Planety.
  • Ważna jest także kwestia zrównoważonych opakowań do żywności, Komisja Europejska ustaliła bowiem, że do 2030 roku wszystkie opakowania i opakowania z tworzyw sztucznych na rynku muszą zostać zastąpione opakowaniami nadającymi się do recyklingu.

Wskazówki dotyczące zrównoważonej diety: praktyczny przewodnikAby uniknąć bardzo zanieczyszczających opakowania z tworzyw sztucznych, należy kupować zrównoważoną żywność luzem i w „wielkości rodzinnej”, aby w jak największym stopniu zmniejszyć proporcję między opakowaniem a znajdującą się w nim i spożywaną żywnością. Na zakupy optymalnie byłoby używać toreb płóciennych, unika się używania zanieczyszczających toreb plastikowych.

Aby gotować i zmniejszać zużycie energii, lepiej wybrać patelnie, lodówki i piekarniki o niskim rozpraszaniu ciepła. Wszystko to poprzez ograniczanie marnowania żywności, nie kupowanie żywności w dużych ilościach i spożywanie jej w odpowiednim czasie.

Ostatnią, ale jedną z najważniejszych wskazówek jest zawsze selektywna zbiórka odpadów w celu ich ponownego wykorzystania i uzyskania energii z odpadów.

Aby zrobić coś dobrego dla siebie, ale i planety, warto zatem stosować diety zrównoważone, czyli modele o niskim wpływie na środowisko, które przyczyniają się do zdrowego życia oraz bezpieczeństwa żywnościowego i żywieniowego.

Zasady zrównoważonej diety

Zrównoważona dieta musi przyczyniać się do ochrony i poszanowania różnorodności biologicznej i ekosystemów, dlatego dietę śródziemnomorską można uznać za model zrównoważonej diety.

  • Z biegiem lat koncepcja diety śródziemnomorskiej ewoluowała, stając się prawdziwie zrównoważonym stylem życia. Wśród korzyści środowiskowych, jakie niesie ze sobą model śródziemnomorski, wyróżnia się wysokie spożycie zbóż,
  • owoców, warzyw i roślin strączkowych, których produkcja wymaga użycia zasobów naturalnych, gleby i wody, a także emisję gazów cieplarnianych, mniej intensywną niż w przypadku bardziej spożycie mięsa i tłuszczów zwierzęcych.

Ponadto model ten, zakładający spożywanie żywności z poszanowaniem jej sezonowości, zgodnie z wymaganiami zrównoważonej diety, wiąże się z redukcją wpływu na środowisko, kosztów dostaw i transportu z odległych krajów.

Zasady zrównoważonej dietyW tym modelu jest większa świadomość żywieniowa, większe powiązanie z terytorium, większa sezonowość, bioróżnorodność i naturalność żywności.Z tego czerpią także konsekwentne korzyści ekonomiczne, które wzmacniają lokalne firmy poprzez lokalną ofertę rolną, spożywczą i winiarską.

Aby zapewnić prawidłową, zrównoważoną dietę, my, Włosi, zaczęlibyśmy już od dobrej bazy, którą, jak wspomniano, reprezentuje nasza dieta śródziemnomorska, uważana przez ekspertów za całkowicie zrównoważoną. Nasza dieta Dziedzictwa UNESCO to doskonała synteza zrównoważonego rozwoju żywności.

  • Najczęściej czytane artykuły
  • Niedobór witaminy D? Sygnały organizmu i sposoby na nie
  • Niedobór witaminy D? Sygnały organizmu i sposoby na nie autorstwa Angeli Altomare

Zrównoważona piramida żywieniowa

  • Które owoce zawierają najmniej cukru? Oficjalny ranking
  • Motyle w makaronie: ekspert wyjaśnia, jak je wykorzenić
  • przez Fabianę Salsi

Piramida żywieniowa pomaga nam w bardziej technicznej części, a tym samym pomaga zrozumieć, co jeść i jakie produkty preferować. Pierwsza wersja piramidy żywieniowej narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 1992 roku w celu zwalczania rosnącej otyłości.

Jednak na przestrzeni lat różne odkrycia w dziedzinie żywienia zrewidowały niektóre zasady.

Piramida żywieniowa to model opisujący prawidłową i zbilansowaną dietę; przedstawia znaczenie różnych produktów spożywczych i częstotliwość, z jaką powinny być spożywane.

Na dole piramidy znajdują się: makarony, pieczywo i ogólnie zboża, które należy spożywać w miarę możliwości w wariancie pełnoziarnistym, bezpośrednio powyżej znajdziemy owoce i warzywa, idąc jeszcze wyżej znajdziemy białka pochodzenia zwierzęcego: mięso, ryby, jaja, mleko i sery, a następnie orzechy i nasiona oleiste, olej, a na czele cukry, słodycze i śmieciowe jedzenie.