Nie rycz mala nie rycz placzki

0

Łzy są dobre: ​​a kto nigdy nie płacze? Bloga Shutterstock_108916919ShutterstockSilvia Lucchetti – opublikowano 26.09.18Jak stwierdzono w niedawnym artykule opublikowanym przez firmę Ansa, Salute e Benessere, suchość oka jest chorobą coraz częstszą i tak częstą, że cierpi na nią co trzeci Włoch po pięćdziesiątce.

Łzy chronią rogówkę przed wysuszeniem i infekcjami, jednak długie godziny spędzone przy komputerze czy smartfonie, klimatyzatorach, chlorowanej wodzie w basenie i stosowaniu niektórych leków wraz z wiekiem powodują, że oko staje się coraz mniej wilgotne, zagrażając jego zdrowiu i urodzie.

Dar łez: balsam dla oczu, światło dla umysłu, łaska dla duszy

Na szczęście dzisiaj wiele osób cierpiących na tę przypadłość może uciekać się do sztucznych łez, mieszanki kwasu hialuronowego, enzymów i witamin, które zastępują te, które nie wypadają już naturalnie.

Ale obok tych, którzy mają suche oczy z powodu obiektywnego braku łez, są tacy, którzy nigdy lub prawie nigdy nie płaczą, mimo że fizjologicznie mają wszelkie możliwości, dla których nie ma cudownych kropli do oczu.

  • Dar łez: balsam dla oczu, światło dla umysłu, łaska dla duszyCzasopismo State of Mind, czasopismo nauk psychologicznych, przypomina, że ​​badania nad tymi osobami rozpoczął profesor Mihael Trimble, jeden z czołowych na świecie ekspertów w dziedzinie psychologii płaczu,
  • niemal dla zabawy w 2013 roku, kiedy podczas audycji radiowej w programie stymulowanym przez dziennikarza zamieścił reklamę adresu e-mail ([email protected]),
  • za pośrednictwem którego mogliby się z nim kontaktować słuchacze, którzy nigdy nie płaczą: w ciągu kilku godzin nadeszły setki wiadomości.
    Darwin i „bezcelowy” płacz emocjonalny

Jak stwierdzono w artykule, do tego czasu nieliczni naukowcy zajmujący się psychologią ludzkiego płaczu skupiali swoje badania na oczach mokrych, a nie suchych, także dlatego, że nie było świadomości liczby osób, które nie płaczą.

Armia tych, którzy nigdy nie płaczą

Płacz emocjonalny to jedno z najmniej znanych i najbardziej dyskutowanych na poziomie naukowym zachowań człowieka, w związku z którym do dziś – podkreśla autor utworu – ocenia sformułowany ponad 150 lat temu przez ojca ewolucjonizmu Karola Darwina, który twierdzić, że emocjonalne łzy są „bezcelowe”.

  • Istoty ludzkie są jedynymi stworzeniami, których łzy mogą być spowodowane ich własnymi uczuciami;
  • w rzeczywistości kilka gatunków zwierząt zdolnych do „płaczania” robi to tylko odruchowo z powodu bólu i podrażnienia oczu.

Kiedy w 1662 roku duński naukowiec Niels Stensen odkrył gruczoł łzowy jako źródło łez, zaczęto je postrzegać wyłącznie jako niezbędny do utrzymania nawilżenia oka, a na stwierdzenie Darwina dotyczące łez emocjonalnych duży wpływ ma ta redukcyjna perspektywa, która wątpi w istnienie łez. dalszych korzyści, jakie ze sobą niosą.

Dziś jest jasne, że u dzieci łzy odgrywają zasadniczą rolę, stymulując uwagę i troskę ze strony tych, którzy się nimi opiekują.

Ale co można powiedzieć o dorosłych? Odpowiedź na to pytanie jest mniej prosta: silne emocje powodują łzy, ale dlaczego? Może je wywołać nie tylko smutek, ale także zdziwienie, złość, żal i empatia.

Łzy dorosłych: kiedy i dlaczego

Łzy dorosłych: kiedy i dlaczegoGłówna intuicja nowego podejścia do psychologii płaczu, jak przedstawiono w artykule, dotyczy faktu, że łzy, w odróżnieniu od innych reakcji organizmu, stanowią sygnał łatwo dostrzegalny dla innych.

Z tego założenia wywodzi się jedna z najbardziej obecnie uznawanych teorii: łzy wyzwalają więzi społeczne i połączenia międzyludzkie, elementy, które stają się fundamentalne, gdy człowiek, bezbronny już jako dorosły, doświadcza impotencji.

  • „Płacz sygnalizuje sobie lub innym ludziom, że istnieje jakiś ważny problem, z którym przynajmniej chwilowo nie jesteśmy w stanie sobie poradzić” – mówi Jonathan Rottemberg, profesor psychologii na Uniwersytecie Południowej Florydy i wybitny badacz w dziedzinie emocje.
  • Niektóre badania opisane w artykule wykazały, że łzy emocjonalne różnią się pod względem chemicznym od tych, które powstają podczas na przykład krojenia cebuli.
    Shutterstock_384828805
  • Shutterstock

W rzeczywistości te emocjonalne mają wyższą zawartość białka, co czyni je bardziej lepkimi i przylegającymi do skóry, wolniej schodząc na twarz, dzięki czemu są lepiej widoczne dla oczu innych. Łzy pokazują także innym, że jesteśmy bezbronni, a wrażliwość jest kluczem do wzmacniania więzi międzyludzkich.

Zdolność do emocjonalnego płaczu, jak stwierdza artykuł na temat stanu umysłu, oraz umiejętność reagowania na niego, stanowi niezwykle istotną cechę dla istot ludzkich.

Identyfikator kogoś, kto nigdy nie płacze

Ale jeśli łzy są tak ważne w nawiązywaniu więzi z innymi, czy ludzie, którzy nigdy lub prawie nigdy nie płaczą, są mniej powiązani społecznie?

Pierwsze badania na ten temat, przeprowadzone w Niemczech przez psychologa Corda Benecke, wykazały, że osoby z „suchymi oczami” mają tendencję do izolowania się i doświadczania bardziej negatywnych, agresywnych uczuć, takich jak złość, uraza i wstręt, w porównaniu do osób zdolnych do płaczu. Większa próbka bez płaczu zebrana przez Trimble posłuży do potwierdzenia tych wstępnych obserwacji.

Czy płacz wyzwala?

  1. W artykule wspomniano, że prowadzono także badania nad rzekomym efektem ulgi aktywowanym przez płacz emocjonalny, poprzez poddawanie pewnej liczby ochotników obejrzeniu bardzo smutnego filmu.
  2. Stwierdzono, że krótkoterminowo po płaczu nie czuje się dobrze, ale już po półtorej godzinie badani wykazywały lepszy nastrój niż przed projekcją.

Krokodyle łzy

A co z tak zwanymi „krokodylimi” łzami? Wkrótce dowiesz się, jak potężny wpływ na ludzi ma płacz i w związku z tym, jak łatwo można nimi manipulować, korzystając z tego narzędzia zawsze w zasięgu ręki, a raczej w zasięgu wzroku. Łzy pojednania płyną bardzo często w kłótniach między kochankami, aby zneutralizować gniew zdenerwowanej osoby, a także wtedy, gdy jedno z nich czuje się winne i szuka przebaczenia u drugiego.